Jaké otázky na pohovor nepatří aneb jak z přijímacího řízení vytřískat maximum

Kolikrát se vám už stalo, že jste byli během pohovoru z kandidáta nadšeni, ale jakmile za ním zaklaply dveře, došlo vám, že o něm vlastně nic nevíte? Možná za to mohly otázky, které jste položili… Nemusíte se ptát hodně. Stačí se ptát chytře.

Jaké otázky na pohovor nepatří a jak je snadno nahradit?

  1. Uzavřené otázky
  2. Teoretické otázky
  3. Zbytečné otázky

Uzavřené otázky

Pokud se budete kandidáta ptát na otázky, na které vám odpoví „ano“ nebo „ne“, jen těžko si ověříte, jaká jeho zkušenost, dovednost či odbornost doopravdy je.

Ukázka:

„Umíte anglicky?“ -> „Ano, umím.“  

„Máte zkušenost s programy jako třeba AutoCAD?“ -> „Bohaté.“

„Zvládáte si rozplánovat práci a dodržovat deadliny?“ -> „Samozřejmě.“

A dozvěděli jste se, jak dobře umí kandidát anglicky, co všechno zvládá v AutoCADu nebo zda se na něj můžete opravdu spolehnout, když vám hoří termíny? Nejspíš ne. Proto se zkuste zeptat jinak. Ptejte se otevřenými otázkami a chtějte znát postupy, detaily, praktické ukázky…

  • Jak často používáte při práci angličtinu? Pojďme si teď říct pár vět anglicky.
  • Jaký poslední projekt jste dělal v AutoCADu a jak se vám pracovalo? Můžu vaši práci vidět?
  • Jak vypadá váš běžný pracovní den, co všechno máte na starosti? Kolikrát se vám stalo, že jste něco dodal až po termínu a jak jste to řešil?

Teoretické otázky

Na teoretickou otázku dostanete teoretickou odpověď. Opět nebudete mít jistotu, že kandidát bude v konkrétní situaci vědět, co dělat.

Ukázka:

„Kdyby vám kolega v den odevzdání prezentace řekl, že ji nemá hotovou, co byste dělal?“

„Když byste měl najednou jako manažer hodně práce, jak byste se zorientoval v prioritách, co je v danou chvíli nejdůležitější?“

Coby – kdyby. Může to tak ve skutečnosti být, ale nemusí. Situace se navíc může lišit a kandidát si najednou nebude vědět rady. Může poměrně rychle nastat selhání. Proto je lepší zeptat se na to, co už zažil a jak danou situaci konkrétně řešil, jak se v ní cítil a jaký byl výsledek jeho postupu.

Zbytečné otázky

„Kde se vidíte za deset let?“ „Proč chcete pracovat právě v naší společnosti?“ To jsou otázky, na které dostanete tak univerzální a nic neříkající odpověď, že je opravdu zbytečné s nimi trávit jakýkoliv čas během pohovoru. Na základě takových otázek nikdy nedokážete posoudit, jestli má kandidát vhodné skills na obsazovanou pozici, jak se bude vypořádávat s náplní práce, ani jak dokáže vést své lidi, vyjít s kolegy, řešit problémy nebo jaká je jeho motivace u vás pracovat.

Proto se „zbytečným“ otázkám klidně vyhněte a věnujte čas třeba tomu, že uchazeče obeznámíte s vaší firemní kulturou. A pak se klidně doptejte na jeho motivaci pracovat u vás ve firmě.