Jak si říct o vyšší plat?

Jestli patříte mezi ty, kteří už mají léta stejný plat a neumíte si říct o jeho zvýšení, tak není lepší čas to změnit, než právě teď. Inflace roste, zboží a služby zdražují. 

Ale jak na to? Cestou asi není přijít za šéfem a říct: "Hele šéfe, inflace stoupla o 5 %, zvyš mi plat." Ve většině případu to totiž nebude fungovat.

Kdy mohu žádat o zvýšení platu?

Dnes to nefunguje jako dříve, že jste ve firmě již desátým rokem a máte tak automaticky nárok na vyšší plat. Naopak je potřeba udělat něco navíc nebo podat ten nejlepší výkon. Za standardní práci už jste placeni, to jste si ujasnili při přijetí. 

Co to tedy může být?

  • změnila se vaše náplň práce a s tím se zvedla i vaše zodpovědnost
  • máte na starost větší objem práce
  • přišli jste s něčím, co mělo dopad na byznys: snížily se náklady, zvýšila se efektivita nebo vaše práce přinesla do firmy peníze
  • přivedli jste nového klienta
  • úspěšně jste dokončili projekt

Příprava, příprava a zase ta příprava

Každý prodáváme sám sebe. My, Češi, v tom zrovna nevynikáme, ale jestli chcete něčeho dosáhnout, je třeba se pochválit. Vaším cílem je, aby vám šéf přidal, takže je potřeba říct, jakým jste zrovna vy pro firmu přínosem, co děláte nejlepé.

Také nebuďte zaskočeni, až se vás šéf zeptá na dvě zásadní otázky: Kolik chcete přidat? A proč? Možná to zní směšně, ale i tak to spoustu lidí dokáže zaskočit a tváří se překvapeně. A to vy nechcete. Chcete jít přes šéfa sebevědomě a odejít s vyšším platem.

Načasování je klíč

Rozhodně nepodceňte načasování, kdy se svým šéfem zvýšení platu proberete. V chodbě u kopírky nebo v kuchyňce to není nejlepší nápad. Naplánujte si s ním schůzku, aby na vás měl prostor a nikam nespěchal. Také zvažte, jak je na tom firma. Jestli se u vás drasticky škrtá a počítá se každá koruna, tak vaší žádosti pravděpodobně nebude vyhověno.

A rada na závěr: mějte emoce na uzdě, nepodceňte přípravu a hlavně - nechoďte za šéfem, když má špatnou náladu!